زنان از دیدگاه اسلام

از جمله مسائلی که مستشرقین غربی -و به تبعیت از آنان اسلام ستیزان ایرانی- پیرامون آن شبهه‌پراکنی کرده‌اند، مسئله‌ی حقوق زنان در اسلام است. فعلاً در این موضع قصد نداریم که به بررسی جایگاه زن در غرب بپردازیم و بیان کنیم که نسبت به زنان چه نگاه‌هایی وجود دارد، بلکه به بیان جایگاه زن در اسلام پرداخته و پس از آن به شبهات آقای دکتر پاسخ می‌گوییم.
از دیدگاه اسلام، زنان ستون اجتماع هستند که بقایش به وجود آنان وابسته است و بدون آنان چیزی به عنوان جامعه وجود نخواهد داشت. ایشان هستند که بخش اعظم تربیت فرزندان را بر عهده دارند و زمانی‌که آنان صالحه باشند، نسل صالح و مسئولیت‌پذیری به وجود می‌آید. ما معتقدیم غالب شبهاتی که تحت عنوان ظلم اسلام به زنان، زن‌ستیزی در اسلام و امثال این‌ها طرح می‌شود، در نتیجه‌ی بی‌خبری از نصوص دینی و احکام شرعی است. در دین اسلام زنان از یک جایگاه انسانی برخوردارند و بر خلاف آن‌چه در ادیان ساخته‌ی دست بشر و یا ادیان تحریف شده می‌بینیم، ذات اهریمنی و یا شرور ندارند. الله متعال می‌فرماید «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ»(۱) و از این حیث تفاوتی میان زنان نگذاشته است، اما تفاوت‌هایی که در احکام و مسائل فروعی وجود دارد، مربوط به تفاوت‌های جسمی و روحی بین دو جنس مرد و زن است و بر سایر مسائل تأثیری نخواهد داشت.(۲)   چنان‌که الله متعال می‌فرماید: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَیُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ»(۳)  و همچنین پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «إنما النساء شقائق الرجال»(۴)   یعنی: «همانا زنان نظیر مردان هستند.»
بر خلاف پندار عده‌ای از مستشرقین و یا حتی متدین‌نمایان، اسلام حتی با تحصیل زنان و طلب علم توسط ایشان مخالفتی ندارد، بلکه در سنت رسول خدا مواردی در تأیید این امر وجود دارد(۵)   و زنانی را در تاریخ اسلام می‌یابیم که از بسیاری از مردان زمانه‌ی خود مقام رفیع‌تری در علم و دانش یافتند و حتی به درجه‌ی اجتهاد رسیدند و مردان از آنان سؤالات شرعی می‌پرسیدند!(۶)   پس تمامی این شعارهای گوش‌خراشی که اسلام ستیزان در بوق حقوق بشر کرده‌اند، نه تنها برای زنان نیست، بلکه برای خود مردان است و این‌جاست که اسلام ستیزان ایرانی از هر فمینیستی فمینیست‌تر می‌شوند و گاهی چیزهایی می‌گویند که آن را عملاً برای همسران خود نمی‌پسندند و تجربه ثابت کرده است که مدعیان همواره بیشترین ظلم را به زنان روا داشته‌اند و کلماتی که ورد زبان خود ساخته‌اند را در همان مرحله‌ی کلنگ کوفتن! قرار داده و دیگر خبری از بهره‌برداری عملی از آن‌ها وجود ندارد!!
———————————-
۱. الحجرات، آیه ۱۳ : «همانا گرامی‌ترین شما نزد خداوند، پرهیزکارترین شماست.»
۲ . می‌دانیم که مردان از نظر روحی خشن و زنان لطیف هستند، و چنین تفاوت‌هایی میان مردان و زنان بی‌شک لازم بوده و اگر غیر از این می‌بود، در بسیاری از امور اختلال پیش می‌آمد و البته دیگر کانونی به نام خانواده وجود نداشت.
۳. التوبه، آیه ۷۱ : «مردان و زنان مؤمن، برخی دوستان و یاوران برخی دیگرند. هم‌دیگر را به کار نیک می‌خوانند و از زشتی باز می‌دارند، و نماز خوانده و زکات می‌دهند، و از خدا و رسولش اطاعت می‌کنند. اینان کسانی هستند که خداوند به زودی مشمول رحمت‌شان می‌گرداند، و خداوند توانا و حکیم است.»
۴. سلسله الأحادیث الصحیحه، ج ۱، ص ۳۴۷
۵ . صحیح البخاری، ج ۱، ص ۳۲
۶ . در میان اهل علم خلافی نیست که زنان نیز مانند مردان صلاحیت اجتهاد دارند، و مرد بودن از شروط اجتهاد و فتوا نیست. بنگرید به: المجموع للنووی، ج ۱، ص ۴۱
از جمله‌ی زنان مشهور در تاریخ که پس از عصر صحابه و تابعین آمدند، بنت المحاملی، کریمه بنت أحمد، عائشه بنت حسن و فاطمه بنت البغدادی -رحمه الله علیهن- هستند که امام شمس الدین ذهبی رحمه الله در کتاب «سیر أعلام النبلاء» شرح حال آنان را آورده است

مقاله پیشنهادی

توضیحی درباره ماه های حرام

اینکه می گوییم ماه حرام معنایش چیست ؟ چرا به ۴ ماه از سال ماه …