نسب و پرورش یافتن پیامبر

او محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مَناف بن قُصَی بن کِلاب بن مُرَّه بن کَعب بن لُؤَیّ بن غالب بن فِهر بن نَضر بن کِنانه بن خُزَیمه بن مُدرِکه بن الیاس بن مُضَر بن نِزار بن مَعَدّ بن عَدنان.

و نسب بزرگوارش تا آدم محفوظ است. و مادرش آمنه دختر وهب می‌باشد. در سال عام الفیل مصادف با ۵۷۰م به دنیا آمد و در حالی که در شکم مادرش بود، عبدالله پدرش فوت کرد. و هنگامی‌که متولد شد، پدر بزرگش عبدالمطلب کفالت او را بر عهده گرفت و در سن ۶ سالگی مادرش آمنه فوت کرد، و در زمانی که پدربزرگش فوت کرد، عمویش ابوطالب سرپرستی او را به عهده گرفت.

در حالی زندگی کرد که دارای اخلاقی بزرگوارانه و سیرتی نیکو و شمایلی پاک بود به همین خاطر قومش به او «امین» لقب دادند.

و محمد صلی الله علیه وسلم در سن چهل سالگی به پیامبری انتخاب شد، هنگامی‌که در غار حرا مشغول عبادت بود، فرشته‌ی وحی نزد او آمد و به او خبر داد که پیامبر الله است.

سپس رسول صلی الله علیه وسلم شروع کرد و مردم را به ایمان آوردن به الله و رسولش دعوت داد تا این‌که مردم فقط الله یکتا را عبادت کنند و از عبادت کردن غیر از او اجتناب و دوری نمایند.

پس آزار و اذیت‌های مختلفی را تجربه نمود و صبر اختیار کرد تا این‌که الله دینش را آشکار و پیروز نمود و به مدینه هجرت کرد و احکام مشروع شد و اسلام به عزت دست یافت و دین کامل گردید.

سپس در سن شصت و سه سالگی در روز دوشنبه یازدهم ربیع الاول هجری وفات کرد و به رفیق اعلا ملحق گردید، بعد از این‌که دین مبین را ابلاغ نمود و در راه الله آن‌طور که شایسته بود جهاد کرد، و امت را به هر خیری راهنمایی کرد و از هر شرکی بر حذر داشت. پس صلوات و سلام الله بر او باد.

مقاله پیشنهادی

روش حج رسول الله صلی الله علیه وسلم

عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللهِ رضی الله عنهما قَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللهِ صلی الله علیه …