درباره ما

هدف از تاسیس این سایت، معرفی و تبیین منهج سلف صالح امت، اهل سنت حقیقی و اتباع راستین رسول خاتم صلی الله علیه و سلم است.

– روش و منهجی که تنها و تنها بر مبنای نصوص قرآن و سنت صحیح بنا می شود، و هر گفتار و مفهوم دیگری را با مفاهیم این دو مصدر ناب و عاری از اشتباه می سنجد.

– روشی که به جز پیامبر خاتم صلی الله علیه و سلم، هیچ فرد دیگری را معصوم نمی داند، و تقدیس نمی کند، و گفتار یا کردار انسانهای جائز الخطا را معیار حق و باطل نمی داند. اما در عین حال برای یاران بزرگوار پیامبرش، و اتباع آنان از تابعین و تبع تابعین و بزرگان دین، احترام قائل است، نظراتشان را ارج می نهد، و از اشتباهات احتمالیشان در می گذرد و برایشان دعای مغفرت می کند.

– منهجی که ضمن احترام به تمام مذاهب اهل سنت و فقهای امت در تاریخ اسلام، پیروی از هر کدام از این مذاهب را جائز می داند، اما آن را بر هیچ مسلمانی واجب نمی داند، و واجب را تنها در پیروی از قرآن و سنت می بیند.

– منهجی که به هر بهانه ای مسلمانان را از دین خارج نمی کند، و مهر تکفیر بر پیشانی هر مخالفی نمی زند، و قبل از تکفیر و صدور حکم قتل و حلیت مال و ناموس و آبرو، به دنبال دعوت و نصیحت و اصلاح است. اما آن را حکمی شرعی می داند، که با ضوابط و شرایطش، به دور از افراط و تفریط جایگاه خود را در اسلام داراست.

– روشی که قبل از صادر کردن حکم بدعت و فسق و گمراهی مسلمانان، به دنبال وحدت و همدلی و اصلاح و گفتگوست، و ضمن احترام به جماعات و احزاب مختلف اهل سنت، با نقد منصفانه و مودبانه در جهت اصلاح اشتباهات آنان تلاش می کند، و به دنبال بیرون راندن هر مخالفی از دایره اهل سنت، و انحصار آن در تفکر یا روش خاصی نیست.

– منهجی که قبل از اجرای احکام و حدود و مجازات ها، و قضاوت در مورد دیگران، ابتدا به دنبال تهذیب نفس و تزکیه و تصحیح اخلاق و فرهنگ است، تا جامعه را بسوی پذیرش احکام اسلام پیش ببرد، نه اینکه احکام را به زور به جامعه ای ناآگاه تحمیل کرده باشد!

– و روشی که با تأسی به آیه مبارکه: ﴿قُلْ مَن یَرْزُقُکُم مِّنَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ قُلِ اللَّـهُ ۖ وَإِنَّا أَوْ إِیَّاکُمْ لَعَلَىٰ هُدًى أَوْ فِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ﴾ [آیه ۲۴ سوره فاطر] خود را صاحب حق مطلق نمی داند، و تلاش می کند هر نقد علمی و منطقی را که بر پایه قرآن و سنت در موردش مطرح شود، بررسی کرده و از آن برای اصلاح خویش استفاده کند.