بی‌گمان خداوند از کسانی که ایمان آورده‌اند، دفاع می‌کند

﴿إِنَّ ٱللَّهَ یُدَٰفِعُ عَنِ ٱلَّذِینَ ءَامَنُوٓاْۗ﴾ [الحج: ۳۸] «بی‌گمان خداوند از کسانی که ایمان آورده‌اند، دفاع می‌کند». یعنی: بدیهای دنیا و‌آخرت را از آنان دور می‌نماید. دراینجا خداوند، به مؤمنان نوید داده است که هر چیزناخوشایندی را از آنها دور نماید و آنان را در سختی‌ها یاری رساند و دشواری‌ها را بریشان سبک کند. هر مؤمنی، به اندازه ایمانش از این فضیلت و پشتیبانی الهی بهره‌ای دارد؛ بعضی بهره زیاد و برخی هم بهره اندکی خواهند داشت.

یکی از ثمره‌های ایمان، این است که بنده، در بلا و مصیبت به خودش دلجویی و آرامش می‌دهد و سختی‌ها برای او آسان می‌گردند: ﴿وَمَن یُؤۡمِنۢ بِٱللَّهِ یَهۡدِ قَلۡبَهُ﴾ [التغابن: ۱۱] «و هرکس، به خدا ایمان بیاورد، خداوند، قلبش را هدایت می‌کند».

بنده‌ای از این ثمره، بهره‌مند می‌گردد که هرگاه مصیبتی به او می‌رسد، می‌داند که مصیبت، از جانب خداست و هر آنچه به او رسیده، قرار نبوده که از او بگذرد و آنچه به او نرسیده نیز چنین نبوده که او، گرفتارش گردد؛ بدین سان بنده راضی و تسلیم حوادث دردناک می‌شود و مصیبت‌های پریشان‌کننده برای او آسان به نظر می‌رسند. چون او باور قطعی دارد که مصیبت‌ها از سوی خدا آمده‌اند و خداوند، به خاطر آن به او پاداش می‌دهد.

مقاله پیشنهادی

فضیلت سفارش به قرآن

عَنْ طَلْحَهَ ابْنِ مُصَرِّفٍ قَالَ: سَأَلْتُ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ أَبِی أَوْفَى: آوْصَى النَّبِیُّ صلی الله …