کلمه اسلام یعنی چه؟

اگر به فرهنگهای لغت مراجعه کنی ، معنی کلمه اسلام  عبارت است از : فرمانبرداری ، فرو تنی ، گردن نهادن ، تسلیم شدن ، اطاعت از امر فرمانده و نهی او بدون اعتراض ، عبادت خالصانه برای او ، تأیید کردن و باور داشتن به او . در نهایت اسلام به اسمی تبدیل شده برای دینی که محمّد ( صلی الله علیه و سلّم ) آن را آورده است .

چرا دین را اسلام نام گذاشته اند ؟ حقیتاً تمام دیانات مختلفی که در زمین وجود دارند  به اسم خودشان نام گذاری شده اند ، یا به یک نفر خاص و یا به یک امّت خاصی نسبت داده شده اند ، نصرانی از اسم خودش نصاری و بودایی از اسم بنیان گذارش ( بودا) گرفته شده ، و زردشتی به این اسم مشهور است چون مؤسس و پرچمدار آن زردشت بود ، وهمچنین یهودیت در بین ملتی که یهودا نام داشت ظهور کرد ، و دیگر ادیان نیز بدین منوال ، به جز اسلام . اسلام نه به یک نفر و نه به یک ملت خاصی نسبت داده شده است ، بلکه اسمش بر صفتهای ویژه ای دلالت می کند که خود کلمه اسلام بدان معنا می باشد ، آنچه از این اسم هویدا است این است که : بر خلاف دیگر ادیان، یک نفر انسان آن را تأسیس نکرده ، و مربوط به یک امت خاص نیست ، بلکه هدف از آن آراسته شدن تمام ساکنان زمین به صفت اسلام است ، هر کس از گذشته گان و حاضرین که متصف بدین صفت باشد مسلمان است ، و همچنین کسانی که در آینده به این صفت آراسته خواهند شد مسلمان هستند .

بر گرفته از کتاب الاسلام اصوله و مبادؤه تألیف دکتر محمّد بن عبد الله بن صالح السحیم

مقاله پیشنهادی

وقتی کسی عطسه زد، باید بگوید: الحمد لله

«إِذَا عَطَسَ أَحَدُکُمْ فَلْیَقُلْ: الحَمْدُ لِلَّهِ، وَلْیَقُلْ لَهُ أَخُوهُ أَوْ صَاحِبُهُ: یَرْحَمُکَ اللَّهُ، فَإِذَا قَالَ …