شناخت اسلام حقیقی

قرآن

مــا ز قــرآن مغز را بـرداشتیــم

پوست را بهــر خران بگذاشتیـم

از خدا می‌خواه تا زین نکته‌ها

در نلغـزی و رســـی در منتهــا

زانکه از قرآن بسی گمــره شدنـد

زان رسن، قومی درون چـه شدند

مر رسن را نیست جرمی‌ای عنود

چون تو را ســودای سر بالا نبود
ج۱÷

که ز قـــرآن گر نبینــد غیر قـال

این عجب نبود زاصحاب ضلال

[مثنوی مولوی]

برای رهایی مسلمین از انحطاط و ذلت کنونی و رسیدن به عزت و سعادت نخستین، لازم است که اسلام حقیقی شناخته شود و پندارهای بی اساس و اوهام باطلی که به نام افکار و عقاید دینی در بین توده عوام حتی در میان بعضی از خواص و طبقه روشنفکر و درس خوانده نیز رواج یافته از میان برود… و اینکار منحصراً در اسلام ممکن است و بس. زیرا در میان جمیع کتب آسمانی فقط قرآن است که بدون هیچ تغییر و تحریفی در همان زبان زنده و رایج…. محفوظ مانده… بنابر این درمان جمیع دردها و اصلاح همه مفاسد و وصول به همه سعادات را باید از قرآن خواست. و همین است راهی که پیامبر  صلی الله علیه و سلم برای رهایی از گرفتاریها و سختی‌ها نشان داده و فرموده: (فإذا التبست علیکم الفتن کقطع اللیل المظلم فعلیکم بالقرآن): آنگاه که انواع بلا و شدت مانند پاره‌های شب تاریک در هم آمیخت و شما را فرو‌پوشید به قرآن پناه برید. و پس از چند جمله دیگر فرمود: قرآن راهنماست به بهترین راه دلالت و هدایت می‌کند. خود قرآن نیر همین حقیقت را اعلام می‌کند: ﴿إِنَّ هَٰذَا ٱلۡقُرۡءَانَ یَهۡدِی لِلَّتِی هِیَ أَقۡوَمُ﴾ [الإسراء: ۹]. «محققاً این قرآن به راه و روش راست‌تر و استوارتر راهنمایی می‌کند»[۱].

اکثر قریب به اتفاق علمای شیعه و سنی معتقدند قرآن موجود همان قرآنی است که توسط خداوند بر پیامبر نازل شده و حتی یک آیه از آن کم و یا زیاد نشده است[۲].

[۱]– تفسیر نوین.محمدتقی شریعتی. ص ۲٫

[۲]﴿إِنَّا نَحۡنُ نَزَّلۡنَا ٱلذِّکۡرَ وَإِنَّا لَهُۥ لَحَٰفِظُونَ ٩﴾ [الحجر: ۹]. «ما قرآن را فرو فرستادیم و خودما نگهدار آن هستیم».

مقاله پیشنهادی

نشانه‌های مرگ

مرگ انسان با افتادن و شل شدن دو طرف گیج‌گاه، کج شدن بینی، افتادن دست‌ها، …