امامان واسطه‌اند!..

  • بقلم/ صادق السیهاتی   ـ قطیف

( از روشنفکر شیعه عربستان سعودی)

با دوستی در مورد درخواست دعاء از امامان و کمک خواستن و استعانه به آنها سخن می‌گفتم. ایشان گفتند: امامان واسطه‌اند بین پروردگار و بندگان!

سپس در توضیح باورش گفتند: مثلا شما نمی‌توانید بدون داشتن واسطه‌ای نزد مدیر و یا مسئولی بزرگ بروید؟!

گفتم: اگر مدیر انسانی عادل و فروتن و نیکو سرشت باشد، و اجازه دخول دهد؛ بله می‌توانم بدون واسطه به او برسم، اما اگر انسانی متکبر و ظالم و خودخواه باشد که هرگز نمی‌توان بدو رسید. ولی آیا به نظر شما داشتن واسطه از عدل و انصاف است؟!

خداوند عالم همه سدها و مانع‌ها و واسطه‌ها و میانجی گریها را میان خود و بندگانش برچیده است. خداوند می‌فرمایند:” وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ ۚ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ” ﴿غافر/۶٠﴾

{و پروردگارتان گفت: مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم، آنان که از عبادت من تکبّر ورزند، به زودی خوار و رسوا به دوزخ درآیند}.

و نفرمودند: امامان را بخوانید، و یا واسطه‌ها و میانجی‌گرهایتان را بیاورید تا دعاهایتان را بپذیرم!

حکایت از امامان بسیار پیشتر رفته است، روی قبر آقای خمینی و دیگران گنبد و بارگاه و قبه‌ای و دم و دستگاهی براه انداخته‌اند، و زائران به زیارتش می‌روند و از او رزق و روزی و شفای دردها و علاج بیماریهایشان را می‌خواهند. این همان نیرنگ و خدعه دیرینه شیطان است که در نسخه‌ای نو پیچیده شده است. دیروز اگر مرد نیکوکاری وفات می‌کرد، به یادبودش بتی و مجسمه‌ای می‌ساختند، و امروز هرگاه عالمی چشم از جهان می بندد بر قبرش گنبدی می‌سازند، و درست همان چیزی که بت‌پرستان در برابر آن مجسمه و بتهایشان انجام می‌دادند، امروز دقیقا در قبرها و بارگاهها همان چیزها صورت می‌گیرد… تماما؛ فتوکپی مطابق اصل!

بسیار عجیب است که کتابهای دعائی نیز منتشر کرده، در آنها این بدعتها و کارهای شرک آلود را نیز توجیه می‌کنند، روایتهایی از پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم و امامان که اجازه داده‌اند انسانها برای عبرت گرفتن از موت و پند و اندرز خود با دیدن قبر و قرارگاه اخیر، به زیارت قبرها بروند، را با روایتهای دیگری در مورد شفاعت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم در روز قیامت از برخی از افراد امتش با هم جمع می‌کنند و در نهایت نتیجه می‌گیرند که طواف کردن گنبدها و قبرها و درخواست یاری و کمک از صاحبان قبرها جایز است!! و هیچ معلوم نیست چه ربطی است بین جواز زیارت قبرها و پند و اندرز گرفتن از آنها، و بین جایز بودن درخواست و دعا کردن صاحبان قبرها و فراموش کردن پروردگار یکتا؛ خالق زمین و زمان و توانا بر همه چیز؟!

همه دیانتهای باطل، و همچنین مذاهب ساختگی بشر، سعی کرده‌اند بین بندگان و خدایشان فاصله بیندازند، و از اینرو شخصی یا اشخاصی را بین بندگان و پروردگارشان واسطه قرار داده‌اند؛ در نزد مسیحیان “راهبان” و کشیشان واسطه شده‌اند بین بندگان و پروردگارشان! مشرکان نیز بتها را واسطه قرار داده‌اند! آیا شیطان همین نیرنگش را بر سایر انسانها نیز چیره خواهد ساخت، و دیگران را نیز می‌تواند گول زند تا بین خود و خدایشان واسطه قرار دهند؟!

حضرت امام علی فرزندشان امام حسین را چنین نصیحت می‌کند:” در همه کارهایت به خدایت پناه‌گیر، چرا که او تنها پناهگاه قوی و قابل اعتماد است، و اوست که می‌تواند تو را از بلاها در امان نگه دارد. و در درخواست و طلب از پروردگارت نهایت اخلاص را اختیار کن که بخشش و عطا و محروم ساختن و نا امیدی تنها در توان اوست..” ([۱]).

امام رضا در دعایشان می‌گفتند:” بار الها، من فاقد هر قوت و توان و نیرویم، و هیچ نیرو و توانی نیست مگر نزد تو. بارالها، من به تو پناه می‌برم، و بیزاریم را نزد تو اعلام می‌کنم از تمامی کسانی که بر ما چیزهایی به ناحق نسبت داده‌اند. بارخدایا، من در نزد تو بیزاریم را اعلام می‌کنم از همه کسانی که در مورد ما چیزهایی گفته‌اند که ما در باره خود نگفته‌ایم.

بارالها، آفرینش از توست، و زرق و روزی از توست و ما تنها تو را عبادت می‌کنیم و تنها از تو کمک و یاری می‌جوئیم.

بار خدایا، تو آفریدگار ما و خالق پدران و آفریدگار همه پدر بزرگان ما هستی. بارخدایا، ربوبیت و پروردگاری تنها تو را سزاوار است. و خدایی کسی را نشاید جز تو را. پس نفرین کن مسیحیان را که بزرگی تو را خوار و کوچک پنداشته‌اند. و نفرین کن هر آن کسی را که، چون آنها، از عظمت و بزرگی تو بکاهد.

بارخدایا، ما بندگان و فرزندان بندگان توئیم. توان هیچ نفع و زیان و ضرری، و مرگ و زندگی، و برانگیخته شدن از قبر، را برای خود نداریم.

خدایا، هر کس ادعا کرده؛ ما چیزی در توان داریم، ما از او بیزاریم. و هر کس ادعا کرده؛ آفریدن در دست ماست، و ما رزق و روزی می‌دهیم، ما چون براءت و بیزاری عیسی بن مریم از مسیحیان، از او بیزاریم.

بارالها، ما آنها را بدانچه ادعا می‌کنند هرگز دعوت نکرده‌ایم. پس ما را بر آنچه آنها می‌گویند محاسبه نکن. و ببخشای بر ما هر آنچه آنها ادعا می‌کنند.

و بارخدایا آنها را نیست و نابود گردان و هیچ اثری از آنها بر زمین مگذار. خدایا اگر تو اینها را به حال خود بگذاری بندگانت را گمراه خواهند کرد. و فرزندانی جز فاجران کافر نخواهند آورد” ([۲]).

آری! این است امام رضا؛ کسی که در برابر پروردگارش ایستاده از همه کسانی که از او رزق و روزی می‌خواهند، و او را از مقام بشریت بیرون کرده‌اند، و به او پناه گرفته‌اند اعلام بیزاری و براءت کرده، آنها را نفرین می‌کند، و از خدایش می‌خواهد ریشه این افراد را از زمین برکند و نیست و نابودشان کند. با این وجود می‌بینیم افرادی هستند که با اصرار تمام آنها را می‌خوانند و از آنها کمک و استعانت و یاری می‌جویند، و خدای عالمیان و پروردگار دو جهان را از یاد برده‌اند؟!..

در روز قیامت در مقابل تمام خلایق حضرت عیسی بن مریم از کسانیکه او را شریک خدا قرار داده‌اند، و او را واسطه بین خود و خدایشان گرفته‌اند، اعلام براءت و بیزاری کرده آنها را نفرین می‌کند…

آیا تو نیز می‌خواهی در روز قیامت امامان در برابر تمام خلایق از تو اظهار بیزاری و براءت کنند، و تو را لعن و نفرین گویند؟! آن چنان که حضرت امام علی علیه السلام فرمودند:”بارالها از افراطگران غالی بیزارم چون بیزاری عیسی بن مریم از مسیحیان. خداوندا، آنها را همیشه خوار و ذلیل گردان، و هرگز هیچ یک از آنها را یاری مده” ([۳]).

کسانی که گنبد و بارگاه و ضریح را برای امامان و بزرگان اختراع کرده‌اند، هدفشان بالا کشیدن جیب مردم، و دزدیدن پولهای آنها بوده است.

در بیش از چندین شهر دنیا قبرهایی برای امام حسین ساخته‌اند؛ در قاهره، دمشق، ورقه، و عسقلان و شاید در جاهای دیگر نیز امام حسین را قبرهایی است. حضرت علی نیز قبری در عراق دارد و قبری در افغانستان و قبرهای دیگری اینجا و آنجا… همه مسلمانها امام حسین و سایر اهل بیت پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم را دوست دارند، و به آنها ارادت ورزیده برایشان احترام قائلند، و این عشق و محبت و احترام را برخی شیادانی که قبرها را ساخته و ـ به اصطلاح ـ سجاده نشین شده‌اند می‌دوشند، و جیب‌های مردم را خالی می‌کنند… در واقع این قبرها دکانهای پر درآمدی است برای گروهی از حیله‌گران و مذهب فروشان! کسانی که زندگی با سعادت آخرت را با پشیزی ناچیز از چرکهای دنیا فروخته‌اند! چه بیچاره و بدبختند این ابلهان نادان!…

از عجایب خلقت این است که گمان می‌برند قبر حضرت الیسع علیه السلام در جنوب غربی روستای “أوجام” در منطقه “قطیف” عربستان است!!

بله! قبر حضرت “الیسع” در قطیف عربستان!!..

یا جل الخالق!.. چطور قبر حضرت “الیسع” از فلسطین لغزیده و در قطیف عربستان افتاده؟!

همه سندهای تاریخی نشان می‌دهد؛ حضرت “الیسع” تمام زندگیش را در بین کوه “قاسیون” و شهر “بیت المقدس” سپری کرد، حالا چطور شده که قبرش از اینجا سر درآورده است؟! آیا از محاصره یهودیان فرار کرده است؟! آیا چون ملتش هنگامیکه زنده بود، او را تکذیب کرده دعوتش را نپذیرفتند، چون از جهان چشم فرو بست از بین آنها فرار کرده به اینجا پناهنده شد؟!

اگر فرصتی یافتی سری به اینجا بزن و قبری که برای حضرت الیسع در روستای “اوجام” ساخته شده بود را تماشا کن، و ببین چطور بازار روضه خوانها در اینجا گرم است؟!

و این هم از آن دروغهای شاخ‌دار و عجایب خلقت است که حضرت علی علیه السلام را قبری در شهر مزار شریف افغانستان باشد؟!

امام در کوفه شهید شدند، و قبری در نجف برایش زائیده شد، افغانها گفتند ما چرا از عراقیها کم بیاوریم؟!

بازار قبرسازی و اکتشاف قبرهای بزرگان همچنان گرم است. همه سعی دارند بیشترین گنبد و مزارها را بچنگ آورند. چرا که این راهی است بسیار ساده و آسان برای ملیاردر شدن، و به جیب زدن ثروتهای هنگفت بادآور…

این بازاری است آباد و منبع درآمد هنگفتی است که هرگز کساد نمی‌شود، تا در جهان آدمهای ساده‌لوح و کم عقلی است آخوندها و قبرفروشان بازارشان پربار است و نانشان در روغن… ( تا ابله در جهان است مفلس در نمی‌ماند).. و این حکایت تا زمانی که افرادی نادان و ابله اصرار دارند لعنت خدا و رسول و نفرین پیامبران و امامان و صالحان را به جان و دل بخرند همچنان ادامه خواهد داشت…

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند:” قبر مرا قبله و مسجد قرار ندهید، چرا که خداوند لعنت و نفرین کرده است یهودیها را که قبرهای پیامبرانشان را مسجد قرار دادند” ([۴]).

و در روایت پیشین دیدیم چگونه امام رضا آنها را لعن و نفرین کرد…

 

 

([۱]) نگا: نهج البلاغه ۳/ ۳۹ – ۴۰٫

([۲]) نگا: الاعتقادات از صدوق ص/۹۹-۱۰۰٫ و بحار الأنوار از مجلسی ۲۵/۳۴۳٫

([۳]) الأمالی از طوسی، ص/۶۵۰٫

([۴]) علل الشرائع از صدوق ۲/ ۳۵۸، و وسائل الشیعه از الحر العاملی ۳/۲۳۵٫

مقاله پیشنهادی

زهد رسول الله صلی الله علیه وسلم

عَنْ أبِی هُرَیْرَهَ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم: «اللَّهُمَّ ارْزُقْ آلَ مُحَمَّدٍ …